Субота, 18.08.2018, 21:22
Вітаю Вас Гість | RSS

     П Л О С К І В С Ь К Е   Н В О

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Додані матеріали

Головна » Статті » МАН

Екологічний проект "Життя водойми"

 

Міністерство науки і культури України.

 

«Життя водойми»

Роботу виконала

Ніколаєнко Марія

учениця 11 класу

Плосківського НВО

Керівник:

вчитель біології

Плосківсього НВО

Шпіньковська Н. А.

 

 

Плоске - 2017
ЗМІСТ

ВСТУП………………………………………………………………………..3

РОЗДІЛ 1

ЗАГАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ БОЛОТНИХ РОСЛИН

  1. Рогіз широколистий……………………………………………………..5
  2. Півники болотні………………………………………………………….5
  3. Аїр звичайний……………………………………………………………6
  4. Вовче тіло болотне……………………………………………………....7
  5. Дягель лікарський……………………………………………………….8
  6. Їжача голівка зринувша………………………………………………....8
  7. Образки болотні………………………………………………………......9
  8. Калюжниця болотна…………………………………………………….10
  9. Сусак зонтичний………………………………………………………....11
  10. Латаття біле…………………………………………………………..…..11
  11. Глечики жовті……………………………………………………………12
  12. Водяних горіх плаваючий………………………………………………13
  13. Хвощ болотний…………………………………………………………..14

РОЗДІЛ 2

ПРИРОДНІ СПОСОБИ ПЕРЕТВОРЕННЯ ВОДОЙМ………………………16

РОЗДІЛ 3

ВПЛИВ ЛЮДСЬКОГО ФАКТОРА НА ПЕРЕРОДЖЕННЯ ВОДОЙМ……18

ВИСНОВКИ……………………………………………………………………19

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………………20

ДОДАТКИ

 

БОЛОТНІ РОСЛИНИ

Вступ

Рослини відіграють у природі та житті людини надзвичайну роль. Вони синтезують органічні речовини з неживої природи, збагачують атмосферу киснем, акумулюють сонячну енергію в хімічних сполуках рослинних клітин, впливають на створення сприятливих мікрокліматичних умов, очищаючи повітря та підвищуючи його вологість, закріплюють ґрунти, стають на перешкоді вітрам, поглинають шум. Рослини нас годують, одягають, лікують, дають сировину, будівельні матеріали, паливо, прикрашають ландшафти і наше житло.

Вивчаючи рослини, учені відкривають важливі закони природи, закони розвитку живих організмів, складні хімічні перетворення речовин, механізми, що регулюють ці перетворення. А скільки ще таємниць криється в рослинному світі! Кожна рослина – невичерпне джерело пізнання, вона має свою історію і може багато розповісти допитливому дослідникові. Чим більше видів буде в природі, тим більше користі матиме людство. Тому збереження рослин має величезне значення. Непередбачені наслідки розвитку техніки, посилення її впливу на природне середовище, інтенсивне використання природних ресурсів нерідко порушує екологічну рівновагу в природі і зв’язки, які історично склались між окремими компонентами рослинного світу, що призводить до загибелі окремих видів, а також цілих рослинних угруповань. Ці явища можуть погіршити умови існування людини, тому вони турбують усе людство. Охорона природи в усьому світі стала загальною, дуже важливою справою.

З усіх живих істот, які населяють нашу планету, рослини є найбільш беззахисними перед наступом сучасної техніки та хімізації. Тому вони потребують збереження, охорони та відтворення. Це, зрозуміло, цілком стосується і болотних рослин.

Яка мальовнича природа нашої України. Як прикрашають її ліси, луки, степи, утворюючи чарівну зелену окрасу. Серед природної рослинності значна частина території країни припадає на болота.

Болотна рослинність відіграє велику роль як природна кормова база. Болота є безцінними коморами палива та сировини для целюлозно-паперової й хімічної промисловості.

Флора болотних угруповань дуже різноманітна за видовим складом. Тут, поряд із значною кількістю різних видів трав’янистих квіткових рослин, зростають мохи, хвощі, папороті. Особливо цікаве і корисне знайомство з рослинами, що мають кормове, харчове, лікарське та технічне значення.

 

Рогіз широколистий

TYPHA LATIFOLIA L.

РОДИНА РОГОЗОВІ

Додаток А

Росте ця рослина по берегах водойм, по трав'янистих болотах. Часто утворює значні зарості. Рослина висока з яскравими чорно-бурими, оксамитовими суцвіттями. Рогіз широколистий – багаторічна рослина (1 – 2,5 м заввишки) з потовщеним довгим кореневищем та циліндричним, товстим стеблом. Листки при основі стебла довгі, широколінійні, сіро-зелені. Квітки дуже дрібні, одностатеві з редукованою оцвітиною у вигляді довгих тонких щетинок. Зібрані на верхівці стебел у циліндричні колосоподібні суцвіття. Верхня частина колоса містить тичинкові, а нижня – маточкові квітки. Тичинкові квітки мають три тичинки; маточкові – одну маточку з довгим стовпчиком і лопатевою приймочкою. Тичинкова частина суцвіть нещільна, маточкова, що безпосередньо примикає до тичинкової, - набагато довша тичинкової. Вона чорно-бура, майже чорна, щільна, товста, оксамитова від численних зрослих приймочок. Цвіте у червні – липні, запилюється вітром. Плід – горішок.

 

Півники болотні

IRIS PSEUDACORUS L.

РОДИНА ПІВНИКОВІ

Додаток В

У травостоях боліт, по берегах водойм поодиноко зростає ця висока, яскрава, напрочуд декоративна рослина з великими світло-жовтими квітками; одна з родоначальниць широко відомих культурних різновидностей роду півників. Півники болотні – багаторічні рослини (60 – 150см заввишки) з товстим, коротким кореневищем. Стебло прямостояче, міцне, округле, трохи стиснуте з листками. Листки чергові, плоскі, довгі, ланцетні, списоподібні, сірувато-зелені, крайні – перетинчасті; нижні – такої самої довжини, як стебло, верхні – коротші за нього. Квітки правильні, на товстих квітконіжках, зібрані пучками на розгалуженнях стебел. Вони мають просту 6-роздільну віночкоподібну оцвітину, дольки її світло-жовті з оранжевою плямою та пурпуровими жилками. Тичинок три, маточка одна. Цвіте в червні – липні, запилюється комахами. Плід – багатонасінна коробочка. Кореневища рослини використовують у медицині і парфумерній промисловості.

 

Аїр звичайний, лепеха

ACORUS CALAMUS L.

РОДИНА АРОЇДНІ

Додаток С

Ця рослина з приємним сильним запахом утворює великі зарості на болотах. Аїр – багаторічна висока (80 – 120 см заввишки) рослина з товстим повзучим червоно-бурим кореневищем. Стебло прямостояче, з одного боку сплюснуте, з другого – гостро-ребристе. Листки лінійно-списоподібні, чергові, довгі, з суцільним краєм, по краю хвилясті. Квітки численні, зібрані в суцвіття – початок, біля якого є зелене, списоподібне, довге покривало, що ніби продовжує стебло. Квітки дрібні, невиразні, зеленувато-жовті, з шестипалою плівчастою оцвітиною. Тичинок шість, маточка одна. Цвіте у червні-липні. Аїр у нас не плодоносить і розмножується вегетативно – кореневищами.

Рослина лікарська, харчова, декоративна. Кореневища використовують у медицині та ветеринарії.

Завдяки масовому збору, аїр звичайний потребує бережливого ставлення та охорони.

Вовче тіло болотне

COMARUM PALUSTRE L.

РОДИНА РОЗОВІ

Додаток D

По болотах нерідко зростає приземкувата, невисока (20 – 70см заввишки) рослина з незвичайним темно-червоним забарвленням квіток. Вовче тіло – багаторічна рослина з довгим, повзучим, розгалуженим та здерев’янілим кореневищем. Стебло довге, розгалужене, висхідне, в нижній частині голе, вгорі – опушене короткими відстовбурченими простими або залозистими волосками. Листки довго черешкові, чергові з прилистками, непарно-перисті, звичайно з 5 – 7 листочками, верхні – трійчасті. Окремі листочки гостро-пилчасто-зубчасті, зверху темно-зелені, зісподу – сіро-волокнисті. Квітки правильні з подвійною роздільнопелюстковою оцвітиною, з під чашею, зібрані на кінцях стебла у двох - п’яти-квіткове щитоподібне суцвіття. Листочків чашолистків, підчаші і пелюсток по п’ять. Чашолистки втричі довші за пелюстки, вони, як пелюстки і тичинки - темно-червоні. Тичинок і маточок багато. Цвіте в травні – липні, запилюється комахами. Плід – збірний багатогорішок. Вовче тіло болотне – добрий медонос, квітки його містять багато нектару та пилку.

Дягель лікарський

ARCHANGELIKA OFFICINALIS HOFFM.

РОДИНА ЗОНТИЧНІ

Додаток E

На болотах, лісових луках, по берегах річок нерідко зростає ця рослина з дуже високими листками та начебто шапками численних дрібних зеленувато-білих квіток. Дягель – дворічна рослина з високим (1 – 2 м заввишки), товстим, порожнистим, округлим, гіллястим, покритим листям, вгорі червонуватим стеблом. Листки (до 80 см завдовжки) чергові, зверху яскраво-зелені, зісподу – сіруваті, тонкі, м’які, з великими здутими піхвами, 2 – 3-перисторозсічені, з великими яйцеподібними, лопатевими, гостро зубчастими листочками. Верхні листки сидячі, прикореневі – довго-черешкові. Квітки дрібні, правильні, з малопомітною чашечкою, п’ятичленним, роздільнопелюстковим віночком, п’ятьма тичинками та однією маточкою. Зібрані вони у складні зонтики, що складаються з численних простих зонтиків. Цвіте у червні – серпні, запилюється комахами. Плід – овальна, ребриста, сплющена з боків сім’янка. Рослина – добрий медонос.

Їжача голівка зринувша

SPARGANIUM EMERSUM REHM.

РОДИНА ЇЖАЧОГОЛІВКОВІ

Додаток F

На болотах, по берегах річок й іноді у прибережній зоні водойм нерідко зростає ця рослина з незвичайними привабливими суцвіттями дрібних квіточок у вигляді кулястих голівок. Їжача голівка – багаторічна, однодомна невисока (30 – 50см заввишки) рослина з повзучим кореневищем. Стебла прості, прямостоячі, іноді, як і листки, плаваючі у воді. Листки чергові, лінійні, плоскі з продовженим кілем, біля основи тригранні. Квітки одностатеві, маленькі, невиразні з простою оцвітиною, що складаються з 3 – 6 плівчастих лусочок. Тичинкові квітки мають три тичинки, зібрані у 3 – 9 сидячі верхівкові голівки; маточкові – з однією маточкою, зібрані у 2 – 3 голівки на коротеньких ніжках у нижній частині рослини. Цвіте в червні – липні, запилюється вітром. Плід – веретеноподібна кістянка з довгим носиком. У рослин, що зростають у прибережній зоні водойм, крім звичайних надводних листків, розвиваються також тонкі лінійні водні листки, що цілком занурені у воду або плавають на її поверхні. Розповсюджена в лісових і лісостепових районах України.

Образки болотні

CALLA PALUSTRIS L.

Родина ароїдні

Додаток G

На болотах, по берегах річок поодиноко зростає ця напрочуд декоративна рослина, що є родоначальницею широковідомої декоративної оранжерейної рослини – кали. Образки болотні – невисока (15 – 50 см заввишки) рослина з повзучим, товстим, почленованим зеленим кореневищем та товстим, безлистим, голим стеблом. Листки прикореневі, великі, яйцеподібно-серцеподібні, блискучі, товстуваті. Довгі черешки у кілька разів перевищують листкову пластинку, при основі розширені у плівчасту піхву. Квітки дрібні, невиразні, численні, без оцвітини. Тичинок шість, маточка одна. Всі квітки сидять на м’ясистому стрижні суцвіття, так званого початку, що оточене білим широким, яйцеподібної форми покривалом. Цвіте у травні – червні, запилюється комахами. Плоди – яскраво-червоні ягоди, зібрані в короткий початок. Рослина, особливо кореневище, дуже отруйна. Завдяки значній декоративності образки масово визбируються на букети і тому потребують охорони.

Калюжниця болотна

CALTHA PALUSTRIS L.

Родина жовтцеві

Додаток Н

Калюжниця болотна дуже декоративна ранньовесняна рослина, що звичайно росте на болотах, по берегах водойм. Під час масового цвітіння у квітні – травні вона начебто розливається повінню своїх золотисто-жовтих квіток. Калюжниця – багаторічна рослина (10 – 40 см заввишки). Коренева система мичкувата, з численних потовщених коренів. Стебло висхідне або прямостояче, галузисте, м’язисте, як і вся рослина, голе. Листки великі,округло серцеподібні або ниркоподібні, чергові, нижні – на черешках, верхні – сидячі. Квітки досить великі, правильні, з простою віночкоподібною оцвітиною, складеною з п’яти золотисто-жовтих листочків. Тичинок і маточок багато. Запилюється комахами. Плід складний – з 5 – 12 плодиків-листочків. Рослина отруйна, проте в сіні втрачає свої шкідливі властивості. Листки калюжниці використовуються в медицині, з квіток добувають жовту фарбу. Калюжниця завдяки своїм золотим квіткам і темно-зеленим, ніби лакованим, листкам, придатна для прикрашання вогких заболочених місць, парків і лісопарків.

Сусак зонтичний

BUTOMUS UMBELLATUS L.

Родина сусакові

Додаток I

У стоячих або повільно текучих водах, по болотах та берегах водойм зростає ця висока, струнка рослина з гарними чималими квітками. Сусак – це гола рослина (60 – 150 см заввишки) з товстим, горизонтальним кореневищем. Квітконосне стебло прямостояче, циліндричне, безлисте, гладеньке. Листки зібрані в прикореневу розетку. Вони чималі, лінійні, голі, при основі з піхвами. Квітки численні, правильні, роздільнопелюсткові, з шестичленною віночкоподібною оцвітиною; три зовнішні пелюстки зелені або рожеві, а три внутрішні – рожеві, рожево-білі, з темними жилками, трохи більші за зовнішні. Тичинок дев’ять, маточка одна. Квітки зібрані в прості зонтики з 7 – 10 променями. Біля основи суцвіття мають покривало з яйцеподібно-ланцетних плівчастих листочків. Цвіте в травні – вересні, запилюється комахами. Плід – збірна листянка. Сусак – харчова, медоносна рослина. Її використовують для плетіння. Кореневища споживають печеними, смаженими або вареними. Молоді листки та пагони охоче поїдають тварини. Рослина цінується в озелененні прибережних водойм.

Латаття біле

NUMPHAEA ALBA L.

РОДИНА ЛАТАТТЄВІ

Додаток J

Багаторічна водяна рослина. До дна водойми прикріплюється великим міцним, вкритим бурими лусками, кореневищем завтовшки до 10 см. Від нього на поверхню води на довгих черешках піднімаються великі плаваючі цілісні листки овальної форми із серцеподібною основою. Великі красиві квітки сидять по одній на кінцях бурих квітконосів, що також відходять від кореневища. Черешки і листки квітконосів дуже міцні й еластичні. Усі частини квітки розміщуються по спіралі. Віночок з численних білих пелюсток, оточений зеленими чашолистками із зовнішнього і білуватими з внутрішнього боку. Пелюстки зменшуються до середини квітки і переходять у численні тичинки з довгими жовтими пиляками. У центрі квітки міститься маточка з оранжевою променистою приймочкою. Квітки на ніч опускаються під воду, але тільки-но зійде сонце, вони спливають на поверхню у вигляді великих овальних бутонів, які через деякий час розкриваються. О 5 – 6-й годині вечора квітки починають повільно закриватися і занурюватися у воду. Занурення – це пристосування до захисту від надмірного випромінювання тепла у нічні години, коли над річкою прохолодно. У дощову погоду квітки не розкриваються. Цвіте з кінця травня до серпня.

Плід яйцеподібної форми. Його оболонка швидко згниває у воді, насіння звільняється і спливає на поверхню. Росте у стоячих і повільно текучих водоймах. Належить до зникаючих рослин і потребує охорони.

­­На Україні росте 3 види латаття.

 

Глечики жовті

NUPHAR LUTEUM L.

РОДИНА ЛАТАТТЄВИХ

Додаток K

Багаторічна водяна рослина з товстим кореневищем, на якому є рубці – листкові сліди. Плаваючі листки серцеподібно-овальні, з довгими тригранними черешками, що відходять від кореневища. Крім шкірястих плаваючих листків , є більші, ніжні і тонкі, - підводні. Квітки на довгих квітконосах лежать на поверхні води. Чашечка складається з 5 м’ясистих округлих яскраво-жовтих чашолистків і нагадує віночок. З нижнього боку чашолистки зеленуваті. Численні пелюстки жовті, набагато менші за чашолистки, округлі, з медовою ямкою на зовнішньому боці. Тичинки з розширеними блідо-жовтими нитками і темнішими пиляками утворюють кільце навколо маточки, яка має короткий стовпчик і зірчасту приймочку. Плід має форму глечика. Цвіте з кінця травня до вересня. Росте у стоячих і повільно текучих водоймах. Квітки глечиків на ніч у воду не опускаються. Маточки достигають раніше від тичинок, і тому не відбувається самозапилення. Плоди достигають над водою, розпадаються на частки і розносяться водою. Листки щороку відмирають, а кореневище зимує. Навесні з бруньок, що є на ньому, розвиваються нові листки. Кореневище містить крохмаль, жири, білкові речовини, цукор. Насіння – крохмаль, жири, білки тощо. Сирі кореневища отруйні, а обчищені і добре вимочені – придатні для споживання. Належить до зникаючих рослин і потребує охорони.

Водяний горіх плаваючий

TRAPA NATANS L.

РОДИНА ВОДЯНОГОРІХОВІ

Додаток L

Водяна, плаваюча, переважно однорічна рослина. Тонке, але міцне стебло прикріплюється до дна минулорічним плодом, який своїми, схожими на якір, виростами занурюється в ґрунт. На поверхні води плаває розетка яскраво-зелених листків, які за формою дуже подібні до березових. Крім надводних, є підводні листки – лінійні. Вони швидко опадають, і замість них розвиваються листки, розсічені на численні волосоподібні частки, схожі на корені. Майже біля основи пластинки черешки здуті. У центрі розетки в пазухах листків розвиваються поодинокі білі квітки 4-членної будови. Плід однонасінний, кістянкоподібний, з чотирма або двома рогами. Цвіте в травні. Росте розсіяно в стоячих або з повільною течією водоймах.

Здуття черешків – пристосування рослини до життя у воді: вони заповнені тканиною багатою повітрям, яка допомагає розетці листків триматися на поверхні води. Квітка цвіте тільки один день і після самозапилення занурюється під воду, там і достигає плід. Восени стебло з «горіхами» відривається від дна і поволі мандрує за течією, поки не згниє. Тоді плоди занурюються на дно, де замулюються, перезимовують і навесні проростають. Корінець, який з’являється при цьому, росте вгору, до поверхні води. Лише згодом, коли розвинеться стебло, корінець змінює напрям росту і, описавши дугу, починає рости до низу, до дна.

Цінна рідкісна лікарська, фарбувальна і кормова рослина. Занесена до Червоної книги України.

Висновок

Сьогодні складається так, що болотні рослини (як і всі наземні рослини) під загрозою. На жаль, сьогодні на згаданому болоті не з’явились, такі улюблені мною, суцвіття і плоди: Рогозу вузьколистого, Рогозу широколистого, Півників болотних, Образків болотних, Вовчого тіла болотного, Аїру звичайного, Калюжниці болотної, Сусака зонтичного, Хвоща болотного…

Проїжджаючи автобусом з села Плоске, я завжди з сумом дивлюсь на залишки бувшої краси.

Врятувати болото в центрі села Гоголів - важко. Та, можливо, і не потрібно. Будівництво наступає з усіх боків. Людям потрібно житло, земля. Але скільки таких боліт і озер (великих і малих) по нашій Україні.

Дослідивши підземну частину кореневих систем «мого» болота, роблю висновок що надія є. Кореневища багатьох болотних рослин ще живі. В більш дощові роки я ще побачу свої улюблені рослини. Але чи довго.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Балашев Л. С. Пирогенные сукцессии на сфагновых болотах южного Полесья/ Л. С.Балашев, Н. А. Парахонская // Генезис и динамика болот. – М.: Изд-во Моск. Ун-та, 1987. – Вып. 2.- С. 111-115.

Брадіс Є. М. Про класифікацію рослинності боліт Української РСР / Є. М. Брадіс //Укр. ботан. журн. – 1956. – XIII, № 3. – С. 3– 16.

Брадіс Є. М. Рідкісні та зникаючі види болотних рослин в Україні та необхідність їх охорони / Є. М. Брадіс, Т. Л. Андрієнко // Фі- зична географія та геоморфологія: міжвуз. наук. зб. – К.: Вид-во Київськ. ун-та, 1973. – № 10. – С. 107–114.

Григора І. М. Лісові болота Українського Полісся / І. М. Григора, Є. О. Воробйов, В. А. Соломаха. – К.: Фітосоціоцентр, 2005. – 415 с.

Торфо-болотний фонд України, його районування та використання / Є.М. Брадіс, А.І.Кузьмічов, Т.Л. Андрієнко, Є.Б.Батячов. - .:Наук. Думка, 1973 – 263с.

Изменение растительности и флоры болот Украины под воздействием мелиорации / Л.С.Балашов, Т.Л.Андриенко, А.И.Кузьмичев, И.М.Григора. – Киев: Наук. Думка, 1982. – 292с.

likarski_roslinu.net.ua/duagel_lirarski_vlastivisti/.:

https://www.kakprosto.ru/kak-59366-kak-napisat-proekt-po-ekologii#ixzz4xH0CB5bI

Категорія: МАН | Додав: yuliya_danilenko (28.11.2017)
Переглядів: 31 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Block title
Block content
Пошук
Вхід на сайт

Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz